top of page

Deset tipů na smysluplné a lokálně vyráběné vánoční dárky

Malé i větší kusy, které pod stromečkem zaručeně potěší vaše nejbližší – a navíc jejich koupí podpoříte práci poctivých českých ručiček.


Šťastné a voňavé

S kvalitním parfémem neuděláte nikdy chybu. V posledních letech se u nás navíc autorským vůním neobyčejně daří. Průkopníky řemesla se stala dvojice Tomáš Ric a Jakub Florian Hiermann, kteří tvoří značku Pigmentarium. Za zmínku však rozhodně stojí také neobyčejné a na míru míchané parfemářské kreace Kateřiny Šantrochové působící pod značkou Scent Roche nebo poslední novinka šperkařky Lenky Kerlické pod brandem 27Ascent.


Kosmetika

Kosmetické balíčky před svátky číhají na každém rohu. Namísto pochybných kombinací však letos vsaďte na nabídku českých a slovenských značek. Přírodní a funkční péči o pleť a tělo nabízí čeští výrobci ONEST, Smyssly nebo slovenská Malinna, kvalitní ručně zhotovovaná mýdla zase značka Mylo. Nakupovat kosmetiku ovšem doporučujeme zejména v případě, že obdarovaného dobře znáte. Pokud si nejste jisti konkrétními produkty, vsaďte raději na praktický dárkový voucher.


Měkké a dobré

Měkké dárky už nemusí být zklamáním, spodní prádlo totiž seženete také u poctivých českých výrobců. Minimalistické i podstatně veselejší kvalitní ponožky nabízí například značka We Are Ferdinand, spodní prádlo pro muže i ženy všech postav zase Corpus Lingerie. Pokud hledáte něco svůdnějšího, zavítejte do ateliéru návrhářek Zuzany Kubíčkové nebo Terezy Vu.


Sladká záruka úspěchu

Čokoláda potěší blízké i vzdálené rodinné příslušníky, přátele a vlastně každého, na koho si vzpomenete. Ta od české značky Rozbíjím.se je ručně odlévaná z prvotřídních ingrediencí a zabalená v hedvábném papíře s poetickým vzkazem. Ještě experimentálnější barvy i chutě pak hledejte v dejvické pralinkárně Kristyjan Chocolatiers.Pozor, křehké!

Pokud zdejší designérská scéna v něčem vyniká, pak je to keramika, porcelán a sklo. To nejlepší ze všech zmíněných oborů najdete pod kurátorským výběrem například v prodejní galerii Artisème. Ta nabízí ikonické kousky od matadorů tvůrčí práce s křehkými materiály, jakými jsou Rony Plesl, Milan Pekař, Silvie Luběnová alias Maestrokatastrof, Roman Šedina, značek Křehký, Dechem a Qubus, ale také od neotřelých vycházejících hvězd Lukáše Nováka, Františka Jungvirta, Jiřího Krejčiříka, Veroniky Švábeníkové, Sebastiana Kitzbergera a mnoha dalších.


Zážitky nadevše

Pokud něco poslední dva roky dostává konstantně na frak, pak jsou to kultura a gastronomie. Oba obory však nabízejí zážitky, na které se jen tak nezapomíná. Darovat můžete například poukázku do restaurace nebo svůj oblíbený podnik podpořit nákupem kvalitních lahůdek jako vína, sýrů a sladkostí. Příjemné budoucí zážitky zaručí také roční předplatné nebo jednorázové vstupenky do divadla, na koncert či do uměleckých galerií. Pokud se obáváte lockdownu, darujte kousek kultury nadoma ve formě předplatného na platformách Aerovod, Edisonline či dokumentární videotéky DAFilms.


Český šperk

Tuzemská klenotnická scéna nabízí skutečné poklady. Ať už se rozhodnete darovat doplněk opředený mystickými příběhy od Janji Prokić, konceptuální kousek od Elišky Lhotské, odvážné kreace Marie Kobelové nebo šperk inspirovaný přírodou od Hanuše Lamra, můžete se spolehnout, že investujete do poctivého českého řemesla. Náš osobní tip? Zkuste se s některým designérem dohodnout a darujte zážitek v podobě výroby jedinečného kousku na míru.


Papír v papíru

Jste zastánci malých dárků, ale velkých slov? Sáhněte například po papírovém přání od Karolíny Strykové a její značky Paragraph (prodává například CZECHDESIGN store) nebo kartičkách ze série Paper Seasons ilustrátorky Marie Makeevy (prodává letenský Charaktery Store). Pořídit můžete také diář nebo zápisník z papírnictví Papelote nebo Voala. A v zážitkovém knihkupectví Book Therapy v Praze či Brně zase sežene knihy, které jsou nejen krásné, ale také plné praktických rad a informací.
Pro milovníky vína

Sklenice, džbány, dekantéry a další výrobky nabízí česká sklárna Rückl nebo designérský obchod Dox by Qubus. S výběrem autentických a výjimečných vín z moravsých a českých vinic pomůže například bar Autentista, karlínský Veltlín nebo Winegeek. Hledáte ještě více inspirace? Pak si připomeňte náš článek Designové párování: sklenice, karafy, dekantéry i další praktické doplňky pro milovníky vína.


Kreativní balení

Když už jste si dali takovou práci s výběrem důmyslného dárku, nenechte si výsledný efekt pokazit obyčejným balením. Poklad v podobě umělecky navržených balicích papírů, navíc ručně tištěných technikou sítotisku, seženete u českého studia Calico.


Přejeme šťastné a designové!

댓글


hranolka prava_zluta_4x.png
hranolka levá_zluta_4x.png
bottom of page