top of page

Nabízíme moderní architekturu s citem pro místo

Naší největší předností je stabilní a velmi zkušený tým, říká Peter Višňovský, ředitel společnosti LEXXUS. Povídali jsme si s ním nejenom o neustále rostoucích cenách nemovitostí i hypoték, ale také o realitním trhu, investicích do nemovitostí či novém stavebním zákonu. Řeč byla též o nových projektech společnosti LEXXUS a o její spolupráci s developery.

LEXXUS se dlouhodobě zaměřuje na prémiové nemovitosti. Jsou v něčem specifické oproti běžnému trhu?


Prémiovému segmentu se věnujeme již od prvopočátku pražského rezidenčního trhu. I když, popravdě řečeno, byla většina nemovitostí v devadesátých letech minulého století prémiová především svou historií nebo adresou, nikoli faktickým stavem. To se naštěstí postupně mění k lepšímu. Většina našeho týmu se nemovitostem věnuje celý svůj profesní život a zcela přirozeně inklinuje k těm nemovitostem, které jsou něčím zajímavé a jedinečné. Takové nemovitosti si zaslouží velmi osobitý přístup a kvalitní prezentaci.


V čem musí být váš servis jiný oproti běžným realitním kancelářím?


Naší největší předností je stabilní a velmi zkušený tým. Většina z nás se oboru věnuje 10, 20 i více let a je jen málo situací, které nás mohou zaskočit. Máme tedy velmi hlubokou znalost rezidenčního trhu, kterou umíme využít ve prospěch našich klientů. Se zmíněnou stabilitou a zkušeností je úzce spojena také důvěra. S našimi klienty a obchodními partnery pracujeme dlouhodobě a komunikujeme s nimi velmi otevřeně. Díky neustálému monitoringu trhu a koncentrované zkušenosti jsme schopni klientům poskytnout to, co skutečně potřebují – jak v oblasti odborných konzultací, tak přímo ohledně prodeje či pronájmu.


Na začátku letošního roku jste uvedl, že v porovnání s jinými oblastmi podnikání bude rok 2021 v oblasti realit poměrně velmi dobrý. Potvrdily se vaše předpoklady? Jak je na tom trh – a také vaše společnost?


Už závěr roku 2020 minimálně naznačil, že rezidenční nemovitosti jsou v hledáčku drobných i institucionálních investorů. Tento trend v letošním roce jen posílil a k těmto skupinám se přidali i klienti, kteří nakupovali pro vlastní bydlení. Ty neodradily ani rychle rostoucí ceny, protože je současně lákaly extrémně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Ač je závěr roku ještě před námi, je zřejmé, že to z mnoha pohledů bude nejsilnější rok v historii. Objemy transakcí i realizovaných hypoték trhají všechny rekordy a za sebe si nedovedu představit, že se tak bude dít i v příštím roce. Důvodů je několik. Za prvé je takzvaně vyprodáno – díky vysoké aktivitě v roce 2021 je nabídka výrazně slabší. Kvůli nekonečným peripetiím kolem nového stavebního zákona (jeho osud je velmi nejistý) nelze očekávat, že se nabídka za stávajících stavebních předpisů nějak rychle rozšíří. Dále nám poměrně rychle rostou úroky hypoték a s nimi také ceny stavebních materiálů. V důsledku lze tedy předpokládat zpomalení celého trhu. Kvůli malé nabídce a rostoucím cenám stavebních prací a materiálů ale nepředpokládám, že by se zpomalení nějak významně promítlo i do cen nemovitostí. Pravděpodobně bude pokračovat jejich růst – pozvolnějším tempem.

Nabízíte rovněž investiční poradenství do nemovitostí. Jaká je vaše aktuální rada vašim klientům, vyplatí investovat do nemovitostí?


Investice do nemovitosti je jednou z nejkonzervativnějších investicí vůbec. Dovolím si tvrdit, že se vyplatí vždy, pokud investor dodrží základní podmínky pro tento způsob investování. Jedná se o dlouhodobou investici, která směřuje k horizontu 10 a více let. Jsem přesvědčen, že každý z našich klientů, který s námi tuto investici učinil, hodnotí své rozhodnutí o koupi nemovitosti pozitivně. Bez ohledu na výši výnosů z pronájmu se ceny nemovitostí za posledních 10 let průměrně zdvojnásobily. I investor, který investuje do vlastního bydlení a využije hypotéku nebude svého rozhodnutí litovat. Bydlet musíme všichni, ale po 30 letech můžete mít jen nájemní smlouvu nebo nemovitost v hodnotě mnoha milionů korun. Pokud si klient může vybrat, jistě snadno zhodnotí, která varianta je v roce 2051 příjemnější. Je to takové bezpečné spoření na důchod.


Nemovitostí na trhu je nedostatek, klesá dostupnost bydlení. Kde vy hledáte zajímavé nemovitosti a příležitosti pro byznys?


Vlastně se chováme velmi podobně jako naši klienti. Více se soustředíme na segment pronájmů a také rozšiřujeme naši působnost do větší vzdálenosti od hlavního města – včetně lokalit a nemovitostí pro rekreaci. Covid trochu relativizoval vnímání důležitosti dostupnosti do centra města.


Celý rozhovor s Peterem Višňovským naleznete v magazínu Estate & Business 12/2021.

Comments


hranolka prava_zluta_4x.png
hranolka levá_zluta_4x.png
bottom of page